Jak przełamać wszelkie zahamowania, odkryć siebie i swoją twórczość na nowo? W jaki sposób zamienić wizję w gotowy ubiór? - tego nauczą się młodzi projektanci podczas warsztatów projektowania mody Moniki Jakubiak - Fashion Design.
Ruda dziewczyna konsultuje technikę szycia z asystentką. Inna drapuje tkaninę na manekinie, jej koleżanka w charakterystycznym berecie przeprasowuje fragment odzieży, a chłopak w czarnej, dość skomplikowanej bluzce, przegląda swoje rysunki. Nad wszystkim czuwa znana projektantka Monika Jakubiak. Obrazek jak z popularnego programu "Misja Moda" albo wielkiego domu mody. Tymczasem to poziom 0 w Atrium poznańskiego Starego Browaru.
Warsztaty projektowania mody są częścią festiwalu Art & Fashion organizowanego w Starym Browarze już po raz trzeci. - Każdy początkujący artysta, który potrafi szyć i kroić, mógł przesłać swoje portfolio wraz z wstępnym projektem ubioru związanego z muzyką, bo taki mamy temat przewodni - mówi Agnieszka Sroczyńska, która brała udział w I edycji warsztatów, a teraz pełni funkcję asystentki Moniki Jakubiak. W tym roku wyłoniono dziesięciu uczestników z całej Polski. Będą przez 10 dni pracować nad swoimi projektami.
-Zgłosiłam się, by zdobyć doświadczenie, nauczyć się nowych technik drapowania, konstruowania stroju czy krojenia - mówi Katarzyna Cielątkowska, studentka poznańskiej ASP. Bardziej wyrachowane podejście reprezentuje Jacob Birge: - Przede wszystkim chcę wygrać tygodniowe warsztaty projektowania w Londynie i wpisać udział w projekcie Moniki Jakubiak do CV.
Fashion Design nie jest konkursem, ale dla najbardziej zaangażowanego uczestnika, który pokaże, że ma osobisty stosunek do projektowania i traktuje je bardzo poważnie, przewidziana jest nagroda w postaci warsztatów w znanej londyńskiej szkole projektowania Central Saint Martin College of Art & Design.
- Ci ludzie mają ogromny potencjał, jednak bywa, że są zagubieni technicznie, nie wiedzą, jak wykonać rysunek swojej wizji. Czasem pytają: "czy mogę tak zrobić?". Odpowiadam, że mogą wszystko, moda jest sztuką i nic nie powinno jej ograniczać. W polskich szkołach wielu rzeczy brakuje, a ja chcę im pokazać, że są różne drogi. Mam potrzebę dzielenia się tym, co wiem, ale ja także uczę się od uczestników - mówi Monika Jakubiak.
Tuż obok strefy dla młodych projektantów znajduje się stanowisko "Do it yourself", gdzie każdy może przyjść z własnym materiałem i z pomocą krawcowych wykroić t-shirt według projektu Moniki Jakubiak. Potem specjaliści za darmo go uszyją. - Najlepsze będą tkaniny lejące się: dzianina, dżersej albo miękkie płótno - mówi Justyna Waraczyńska-Varma, która szyje t-shirty.
Warsztaty potrwają do 15 października. Każdy może przyjść i zobaczyć, jak pracują młodzi projektanci. Efekty będą zaprezentowane 17 października w Starym Browarze podczas otwartej gali finałowej festiwalu.
0 komentarze:
Prześlij komentarz