Żródło mocy Samsona tkwiło w jego pięknych włosach - mit to czy nie, z pewnością fakt posiadania pięknych włosów ułatwia życie, dodaje odwagi osobistej i pomaga w osiągnięciu sukcesu u płci przeciwnej. A może nawet sukcesu zawodowego.
Włosy wabią od starożytności. Powab pięknych i długich włosów zawsze będzie zniewalał mężczyzn jak świat długi i szeroki. Ten atut jest znany jako jeden z najbardziej ponętnych wdzięków kobiecości, ba - to naturalne bogactwo jest kobiecością samą w sobie. W starożytności zdobienie włosów oraz układanie ich w różne fryzury było sposobem potwierdzenia przynależności do danej grupy lub kasty. W starożytnym Egipcie piękne włosy były oznaką zamożności i statusu społecznego, natomiast w starożytnym Rzymie niewolnikom golono jedną połowę głowy. W naszych czasach kobieta będąca w posiadaniu korony lśniących pasm może być pewna, iż jej towarzysze oraz wszyscy, z którymi spotyka się w życiu, z lubością oddają się admirowaniu tej kwintesencji kobiecości. Mężczyźni natomiast kobietę naśladującą ich sposób ubierania czy czesania się nazywają trzeźwo myślącą, a przez to jakby mniej kobiecą i gorszą od reszty.
Włosy osobistą wizytówką każdego człowieka
Zabiegi kosmetyczne mające na celu zwiększenie objętości fryzury czy zdobienie włosów mogą być przejawem potrzeby zaspokajania potrzeb czysto estetycznych, sposobem wyrażania swych upodobań jak i poglądów, stanowi element tożsamości. W XVI wieku we Francji panowie na znak rewolucji nosili długie, niedbale rozpuszczone włosy, również w latach 70. panowała moda na długie włosy. W niektórych kulturach uznaje się nawet, że moc człowieka znajduje się właśnie we włosach. Wśród Indian czy ludów Syberii czarodzieje czy magowie hodują długie włosy, gdyż to właśnie w nich mają mieszkać ich opiekuńcze duchy. Zadbane i piękne włosy mają również przyciągać płeć przeciwną.
Długowłosa Barbie i czupurny Ken
O tym, że długie, zdrowe włosy są przejawem atrakcyjności i powodzenia w życiu, dowiadujemy się już w dzieciństwie. Wszystkie bajki i dziecięce zabawki kreują standardy piękna kobiecego – dlatego długonoga, długowłosa i szczupła lalka Barbie jest obiektem podziwu dla małych dziewczynek i osiągnęła tak szalony sukces komercyjny. Chłopcom natomiast przedstawia się mężnego i odważnego księcia z bajki z błyskiem w oku. Umięśniony, wysportowany, z bujną czupryną - to obraz mężczyzny promowany współcześnie.
Włosy a własny wizerunek siebie
Każdy człowiek ma w umyśle zakodowany własny obraz siebie. To, w jaki sposób siebie postrzega determinuje sposób, w jaki się zachowuje, mówi i kontaktuje z innymi ludźmi. Wreszcie, czy jest zadowolony z życia. Dbamy o siebie, bo chcemy być atrakcyjni, chcemy się czuć akceptowani i szczęśliwi, chcemy odnosić sukcesy zawodowe i finansowe. Atrakcyjny wygląd pomaga zdobyć zainteresowanie płci przeciwnej, a ostatecznie odpowiedniego partnera. W staraniach o nową,
atrakcyjną pracę odpowiedni w naszym mniemaniu wygląd dodaje nam pewności siebie i pomaga w trudnych chwilach rozmowy kwalifikacyjnej. Sytucja odwrotna jest zaś źródłem niezadowolenia z siebie, psuje dobre samopoczucie oraz pogarsza jakość życia. Kiedy nie potrafimy sprostać postawionym przez siebie wymaganiom czujemy się źle, nasza samoocena spada, a nawet może dojść do załamania psychicznego.
Chore jak drzewo
Włosy są istotnym elementem atrakcyjnego wyglądu, a ten ułatwia nawiązywanie kontaktów, a co za tym idzie łatwiejsze i szybsze odnoszenie sukcesów zawodowych i osobistych. Spora część kobiet zostaje zmuszona do przyzwyczajenia się do swoich krótko obciętych włosów z powodu schorzeń, choroby, czy też fizycznej słabości dotykającej ten piękny atrybut kobiecy. Dlatego kobiety decydują się poświęcić swoje włosy, by zapobiec ich dalszemu niszczeniu i zrobić wszystko, co w ich mocy, by wzmocnić te krótkie pasma, które im pozostały. Porównanie, które ciśnie się na usta to umarłe drzewo, którego chore gałęzie się przycina, by pozostałym gałązkom dodać więcej życia i wigoru. W takiej sytuacji, ten bolesny defekt atrakcyjnego wyglądu kobieta musi zrekompensować atrakcyjnym wyglądem sylwetki czy piękną cerą.
Natura na ratunek
By cieszyć się pięknymi, lśniącymi włosami trzeba je regularnie pielęgnować, odpowiednio dobrać kosmetyki i co najważniejsze odpowiednio się odżywiać. Nasze włosy rosną i - jak reszta organizmu - muszą być właściwie odżywiane. Do dyspozycji mamy pokaźne grono kosmetyków drogeryjnych i aptecznych, które stworzone są specjalnie do włosów pozbawionych blasku, kruchych i łamliwych. W ich składzie spotkać można najczęściej olejki roślinne, np. z lnu czy tez proteiny otrębów zbożowych, które są niezmiernie bogatym źródłem kolagenu morskiego - podobnego do tego budującego włos.
Rozpoczynając walkę o lśniące i zdrowe włosy, warto uzbroić się w cierpliwość. Choć nieraz już po pierwszym zastosowaniu intensywnie działających kosmetyków zauważyć możemy efekt, to utrzymuje się on tylko do następnego mycia. Aby pasma się zregenerowały, potrzebny jest co najmniej miesiąc. Bardzo istotnymi elementami diety każdej osoby dbającej o zdrowie swoich włosów powinno być mięso, ryby oraz jaja. Zdecydowanie dobrze jest zainwestować we właściwe pożywienie oprócz rozmaitych preparatów odżywczych dla włosów, gdyż to, oprócz poprawy kondycji włosów, służy całemu organizmowi.
0 komentarze:
Prześlij komentarz